AK POLJANE

Z vami že 22 let
Engelsova ulica 6, 2000 Maribor
WWW.ATLETSKI-KLUB-POLJANE.SI

Objave uporabnika Sebastijan Jagarinec

Banska Bystrica je od ponedeljka, 25.7.2022, do sobote,  30.7.2022, gostila Olimpijski festival evropske mladine. Na Slovaškem je potekala 16. izvedba tekmovanja, na katerem se je v desetih športnih panogah pomerilo več kot 2500 športnikov, starosti od 15 do 18 let. Na letošnjem poletnem festivalu je nastopilo rekordno število slovenskih športnikov (97) in verjamemo, da jim je prvo srečanje z olimpizmom ostalo v dobrem spominu. Otvoritvena in zaključna slovesnost z mimohodom držav in zastav, olimpijski ogenj, zaprisega, himna v čast najboljšim, vse to je del OFEM-a in veseli smo, da ga bomo naslednje leto gostili v našem Mariboru.

V reprezentanco Slovenije sta se uvrstila dva naša mlada atleta, ki sta za nastop in uvrstitev na tekmovanje morala izpolniti normi postavljeni s strani Atletske zveze Slovenije. Žan Ogrinc je normo v teku na 800m izpolnil že v dvorani, Niko Štajmec pa je normo v metu kopja izpolnil v spomladansko-poletnem delu sezone. Atletska tekmovanja so potekala šest dni in prvi naš nastop se je zgodil v torek dopoldan, ko je Žan nastopil v kvalifikacijah teka na 800m. Tekel je v prvi skupini, kjer si je z odličnim rezultatom 1:55,45 in suverenim nastopom pritekel drugo mesto v skupini in nastop v finalu. Dosežen rezultat je bil tudi drugi rezultat kvalifikacij. Finale je sledilo v petek in z velikim zanimanjem smo pričakovali start teka, ki je bil ob 18:25. Spremljali smo taktičen tek in izjemen finiš v zadnjih 300 in 200 metrih. Žan se je 200 metrov pred ciljem prebil na drugo mesto, ki ga je vmes za trenutek izgubil, a v ciljni ravnini je ponovno brez težav prehitel španskega atleta in se v cilju veselil drugega mesta. Z rezultatom 1:57,98 je zaostal le za tekačem iz Francije in srebrna kolajna je bila njegova. Le nekaj trenutkov za tem je v finalu meta kopja (700g) nastopil Niko. Njegov najdaljši met je iz druge serije, ko je orodje pristalo pri 53,23m, s čimer je osvojil 10. mesto. Žal se je Niko boril z bolečino v hrbtu, ki mu ni dopuščala, da bi lahko pokazal kar zmore. A glavo gor in pohvale za borbo in trud. Priložnosti bo še veliko in že naslednja, ta ista, bo čez eno leto na domačih tleh.

Po zaključku atletskih bojev so sledile svečane podelitve in najbolj smo pričakovali podelitev teka na 800m. Preplavili so nas posebni občutki in veselje, saj je naš atlet Žan Ogrinc stopil na drugo stopničko zmagovalnega odra in prejel zasluženo srebrno odličje.

Mladima atletoma iskreno čestitamo in jima želimo veliko uspehov v nadaljevanju njune športne poti. 🙂

V Mariboru smo v soboto, 16. julija 2022, organizirali in izvedli peteroboj mladinskih reprezentanc U20, na katerem so se pomerili najboljši mladinci in mladinke iz Češke, Madžarske, Poljske, Slovaške in Slovenije. Spremljali smo lahko vrhunsko mladinsko atletiko in številne nove mejnike. Med drugim smo videli tri nove državne rekorde, tekmovanje pa je dalo tudi nekaj novih potnikov za svetovno mladinsko prvenstvo, ki ga bo v začetku meseca avgusta gostil kolumbijski Cali. V posamezni disciplini sta lahko nastopila po dva predstavnika iz vsake države, v barvah Slovenije pa sta nastopila tudi dva naša atleta.

Ajda Kaučič je barve Slovenije predstavljala v teku na 400m in v štafetnem teku 4x400m. En stadionski krog je pretekla v času 55,82, s čimer si je pritekla drugo mesto in srebrno odličje. Kasneje je nastopila še v štafetnem teku 4x400m, v katerem so dekleta v postavi Lara Bezgovšek, Ajda Kaučič, Petja Klojčnik in Ana Rus, odtekla nov državni rekord za starejše mladinke. Z novim mejnikom, ki sedaj znaša 3:40,62, so si pritekle zmago in zlata odličja. Nick Dajčman je prvič oblekel slovenski dres, nastopil pa je v teku na 100m izven konkurence. Z rezultatom 11,09 (+0,8m/s) je odtekel nov osebni rekord in upravičil nastop v barvah Slovenije.

Na Poljanah smo lahko v soboto spremljali zares izvrstno atletiko in ob tej priložnosti se želimo zahvaliti vsem, ki ste pomagali pri izvedbi sobotnega tekmovanja. Še en odličen dogodek je za nami in vse pohvale gredo k vam. Hvala tudi Tadeju Regentu, ki je ponovno poskrbel za odlične fotografije.

Ajdi, Nicku in vsem ostalim iskreno čestitamo in jim želimo veliko uspehov v prihodnje. 🙂

REZULTATI

PRISPEVEK NA DOSTOP.SI

Ajda ob prihodu v cilj v teku na 400m

V petek, 8.7.2022, se je v Novem mestu odvil 33. Atletski miting Novo mesto 2022. Na zadnjem mitingu v sklopu Mednarodne atletske lige Telekom Slovenije 2022, so nastopili tudi naši atleti in atletinje, ki so dosegli naslednje rezultate.

Ajda Kaučič je nastopila v teku na 400m, kjer si je z rezultatom 56,24 pritekla 4. mesto. Gregor Verbošt se je preizkusil v teku na 1500m, kjer si je z rezultatom 3:59,41 pritekel svoj najboljši letošnji rezultat in 6. mesto. Tilen Šimenko Lalič se je z rezultatom 4:02,16, uvrstil tik za njim in si pritekel 7. mesto. Nick Dajčman je bil ponovno hiter v teku na 100 in 200m. Z novim osebnim rekordom 11,10 (-0,4m/s) si je na krajši razdalji pritekel 13. mesto, v teku na pol stadionskega kroga pa je dosegel čas 22,68 (+0,7m/s), s čimer si je pritekel 6. mesto. V teku na 400m je nastopila tudi Iva Turčin, ki si je z rezultatom 1:04,13 pritekla 8. mesto.

Vsem nastopajočim iskreno čestitamo in jim želimo veliko uspehov v prihodnje. 🙂

Foto: Peter Kastelic / AZS

Foto: Peter Kastelic / AZS

V Jeruzalemu (Izrael) je od 4. – 7. julija 2022, potekalo tretje Evropsko prvenstvo za mlajše mladince in mlajše mladinke U18. Največje tekmovanje za to starostno kategorijo je poskrbelo za številne nove izkušnje, ki jih bodo mladi atleti in atletinje lahko vnovčili v prihodnosti. Velja pohvaliti oraganizacijo tekmovanja, ki je bila na izredno visokem nivoju in lahko rečemo, da so imeli atleti zares odlične pogoje za doseganje odličnih rezultatov. Slovenska reprezentanca je štela 42 članov, od tega je bila kar 32 nastopajočih. Kriterije za nastop na tekmovanju so izpolnili trije naši atleti, Žan Ogrinc in Žan Stajan (oba v teku na 800m), ter Niko Štajmec v metu kopja.

Vsi trije naši atleti so nastopili že prvi dan tekmovanja. V ponedeljek, 4.7.2022, so se ob 08:10 po našem času pričele kvalifikacije v teku na 800 metrov. Žan Ogrinc se je z zelo dobrim tekom in zrelim nastopom približal osebnemu rekordu. Tekel je v tretji skupini, kjer si je z rezultatom 1:55,61 pritekel 5. mesto v skupini, skupno pa je osvojil 12. mesto v Evropi. Žan Stajan je nastopil v prvi kvalifikacijski skupini, kjer si je z rezultatom 2:02,97, pritekel 7. mesto v skupini in skupno 24. mesto. Velja dodati, da Žan zaradi bolečine v nogi, ki je posledica nezgode z motorjem en dan pred odohodom, ni bil zmožen optimalno nastopiti in velja pohvaliti njegov željo in borbo z bolečino. Niko Štajmec je nastopil popoldan ob 17:08, po našem času. Takrat je bila na sporedu B skupina kvalifikacij meta kopja (700g). Niko je bil iz serije v serijo boljši in njegov najdaljši met je iz zadnje, tretje serije, ko je kopje pristalo pri 58,89m, s čimer je osvojil 9. mesto v skupini in skupno 16. mesto.

Mladim atletom čestitamo za nastop na Evropskem prvenstvu do 18 let in borbo do konca. Nove izkušnje so dragocene in verjamemo, da jih bodo znali v prihodnosti dobro izkoristiti.

Žan Ogrinc in Niko Štajmec bosta konec meseca julija nastopila še na enem velikem tekmovanju (EYOF) in verjamemo, da bosta na Slovaškem že unovčila na novo pridobljene izkušnje. 🙂

Drugi dan Prvenstva Slovenije za st. mladince/ke  in mlajše člane/ce je tekmovanje potekalo pri izjemnih temperaturah. Ozračje se je ogrelo na 37°C, veter je bil še močnejši kot v soboto, sprinterjem ni bil v pomoč pri njihovih dosežkih, kljub temu pa beležimo številne nove znamke oz. rekorde atletov iz kluba AK Poljane.

V teku na 200M smo imeli v konkurenci  starejših mladink eno predstavnico, od katere smo resnici na ljubo pričakovali medaljo. In kasneje se je to izkazalo tudi kot realno. V kvalifikacijah je Ajda Kaučič štartala v prvi skupini in od prvega metra naprej je suvereno opravila s tekmicami in se zadnjih 30 metrov le še iztekla v cilj. Kljub močnemu vetru v prsa (-2.2 m/s) in »popuščanju« zadnjih nekaj 10-metrov pred ciljem, je bil rezultat 26.24 dober obet za finalni tek in izvrsten dosežek v njem, ko bo konkurenca vendarle bolj strnjena.

V konkurenci starejših mladincev smo imeli na štartni listi štiri atlete. V boj za čim boljši rezultat se je prvi podal Žan Aljaž Poropat in si ob vetru v prsa pritekel 4. mesto v prvi polfinalni skupini, kar ni zadostovalo za napredovanje v finale. S časom 24.02 se je uvrstil na končno 12. mesto. V drugi polfinalni skupini sta od naših predstavnikov štartala  Staš Tin Lorbar in Dmytro Drebot. Zanesljivo 2. mesto si je pritekel Staš Tin Lorbar in se s časom 22.84 več kot zanesljivo uvrstil v fanale teka na 200m. Le za nekaj stotink je zaostal za svojim osebnim rekordom. Le-tega pa je izboljšal naš drugi predstavnik v tej skupini Dmytro Drebot, ki je tekel pogumno z vetrom v prsa 25.01 in osvojil 18. mesto. Čakali smo še na našega zadnjega predstavnika Nicka Dajčmana, ki je uprizoril odličen štart, zanesljivo držal 2. mesto v tretji skupini do cilja, ki je neposredno vodilo v finale teka na 200m. Veselili smo se treh finalnih nastopov v teku na 200M, ki so sledili v nadaljevanju zanimivih atletskih bojev.

Medtem, ko so se Ajda, Nick in Tin Staš pripravljali na svojo odločilno bitko v teku na 200M pa je svoje sposobnosti pri skoku v daljino kazala Manca Gjura. Bil je to še en dan, ko tehnično ni bilo vse tako kot je treba. Čeprav vrhunski pogoji, toplo, vroče vreme in veter v hrbet, tega Manca ni znala izkoristiti, v zadnjem poskusu je pristala pri 491cm, zaostala za svojim osebnim rekordom in osvojila končno 8. mesto.

In že sta sledila oba finala. Prva je s svojim finalnim tekom opravila Ajda. Tekla je izvrstno, osvojila 2. mesto in postavila svojo najboljšo znamko v teku na 200M. Kljub neznosni vročini in vetru v prsa (-0,5 m/s) je bila ob koncu zadovoljna s časom 24.73 in s srebrno kolajno. V moškem finalu sta štartala Nick in Staš Tin in izvrstno opravila svojo nalogo. Oba sta postavila svoje osebne rekorde s pomočjo vetra +0,7 m/s, ki je v tem finalu obrnil smer. Nick je tekel več kot štiri desetinke hitreje od prejšnjega osebnega rekorda, nova znamka je 22.41 in osvojil 5. mesto, Staš Tin pa se je uvrstil takoj za njim na 6. mesto z novim osebnim rekordom 22.63.

Tako smo se z novimi osebnimi rekordi in s srebrno kolajno Ajde Kaučič podali na dolgo pot proti Mariboru.

Vsem atletom iskrene čestitke za številne osebne rekorde!

Tekst pripravil: Robert Herga

© 2026 Atletski klub Poljane Maribor | Kontakt: info@atletski-klub-poljane.si, tel: 02/421-5775 | Izdelava: Creative DBS | +++
S piškotki si pomagamo pri zagotavljanju storitev. Z uporabo naših storitev se strinjate, da lahko uporabljamo piškotke.